img_4765

W szafie

Moda w PRL – relacja z Krakowa

5 Kwi , 2016  

Na początku roku pisałam Wam o najciekawszych modnych wystawach, które warto odwiedzić w 2016 roku. Jedna z nich zorganizowana została w Krakowie w Muzeum Narodowym, a dotyczy historii mody polskiej w PRL. Jest to pięknie zorganizowana wystawa, która z wielkim rozmachem obrazuje zmieniające się trendy, budujące historię mody w Polsce.

Wystawa prowadzi nas przez kolejne pokoje i kolejne dekady. Widzimy więc przykłady mody powojennej, w tym na przykład kurtki robione z materiału po spadochronach (!), później przykłady diorowych stylizacji ‘new look’ czy mini z szalonych lat 60. Niesamowite, jak Polki często z niczego potrafiły stworzyć wspaniałe kreacje. Szczególnie w latach, kiedy na półkach sklepowych brakowało towaru. Jednak – co dla nas kobiet oczywiste – potrzeba mody, ubrania się w coś ładnego, nie malała.

img_4753

Inspiracje zachodem przemycane przez Jadwigę Grabowską (szefową Mody Polskiej w latach 58-68) z Paryża, a później przez jej następców, pozwalały Polkom otrzeć się o światową modę zachodu. Obserwując we Francji najnowsze trendy, Grabowska szybko dzieliła się nimi nad Wisłą, tworząc kolejne kolekcje na ich wzór. W książce Marty Sztokfisz Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy poznajemy świat mody lat 60., w której to Grabowska, nazywana polską Coco Chanel, jeździ do Paryża na tydzień mody, przywożąc ze sobą inspiracje i … materiały. Przyjaciółka samej Chanel jest silną wizjonerką, dzięki której kobiety znad Wisły dosięgały wysokiej mody. To chyba jedyny element, którego zabrakło mi na wystawie. Brak większego udziału Jadwigi Grabowskiej w części poświęconej Modzie Polskiej. Myślę, że szczególnie po lekturze książki Sztokfisz, chciałoby się dowiedzieć (i zobaczyć) jeszcze więcej!

img_4804

img_4802

Prezentowane kolekcje to zarówno prywatne ubrania, zachowane w doskonałej formie przez kolekcjonerów, jak i przykłady wielkiej polskiej mody czyli pracy polskich projektantów tamtych lat w tym Jerzego Antkowiaka (dyrektora ds. wzornictwa w przedsiębiorstwie Moda Polska w latach 80 i 90.) czy projektantki Barbary Hoff. Moją ulubioną częścią wystawy jest właśnie sala poświęcona historii Mody Polskiej.

img_4797

img_4794

img_4793

Pamiętam historię opowiadaną mi przez mamę, kiedy to Antkowiak podczas wizyty we Wrocławiu, pomagał jej w wyborze szala podczas zakupów w Domu Mody Polskiej, skrupulatnie stylizując jego ułożenie na jej ramionach. W Krakowie możemy zobaczyć wiele stworzonych przez niego kreacji m.in. te inspirowane filmem, czy zaprojektowane dla Miss Polonia. Jeśli chcecie bliżej poznać historię tego wielkiego, polskiego projektanta, serdecznie polecam zapoznać się z jego biografią, która on sam napisał wraz z Agnieszką L. Janas. „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” to lektura, która doskonale obrazuje historię projektanta z modą polską w tle.

img_4783

img_4779

img_4766

Moda się zmienia i powraca. Tak oto na ulicach widzimy coraz więcej inspiracji ze starych lat. Spacerując z przyjaciółką przez kolejne sale, nie raz zdarzyło nam się stwierdzić, że w pokazywanych strojach równie dobrze można by na ulicę wyjść i teraz. Tym bardziej warto przypomnieć sobie hity robione dla drutach, czy „żyłkowe” torby na zakupy. To akurat raczej kwestie nostalgiczne, ale w Krakowie z łatwością znajdziecie inspiracje trendów na wiosnę/lato 2016.

img_4775

img_4763

img_4762

Wystawa Modna i już! Moda w PRL jest otwarta do 17 kwietnia. Rzadko kiedy u nas w kraju jesteśmy w stanie uczestniczyć w tak wspaniałym święcie mody. Naprawdę polecam Wam spędzić cudowny weekend w Krakowie wraz z odwiedzaniem Muzeum Narodowego. Zostały dwa tygodnie!

Poniżej dzielę się jeszcze z Wami krótkim filmikiem obrazującym wystawę. Mam nadzieję, że to dobra reklama 🙂

Share it!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Posted by Posted by Gismanka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *