wystawy 2016

Na wystawie,Rozrywka

Helmut Newton i inne modne wystawy w 2016

4 Sty , 2016  

Kalendarze na nowy rok już wyciągnięte. Pora planować najciekawsze wydarzenia kulturalne roku 2016. Dzisiaj skupiam się na wystawach związanych ze światem mody. Wybrałam dla Was kilka najważniejszych wydarzeń w Polsce, Europie i USA. Może tak, jak ja, jesteście w stanie przemierzyć wiele kilometrów, aby tylko zobaczyć wymarzoną wystawę? A może po prostu będziecie w danym mieście przejazdem. Na pewno każda z poniższych wystaw ma wiele do zaoferowania. Ja najbardziej nie mogę się doczekać londyńskiej wystawy na 100-lecie istnienia brytyjskiego „Vogue”! A która jest Waszym numerem jeden?

 

 Helmut Newton – Pages from the Glossies – 4.12.2015 – 22.05.2016

4 grudnia w Berlinie otwarta została nowa wystawa poświęcona zdjęciom jednego z najlepszych fotografów w historii – Helmuta Newtona. Mnie udało się ją odwiedzić jeszcze w grudniu, podczas przedświątecznego wyjazdu na berliński jarmark. Muzeum Fotografii w Berlinie to jedno z moich ulubionych miejsc w stolicy Niemiec. Znajduje się tam stała wystawa poświęcona twórczości wielkiego fotografa, wraz z oryginalnymi zdjęciami, zrobionymi przez niego okładkami, czy kopią jego mieszkania odtworzoną na potrzeby wystawy. 

Co jakiś czas pojawiają się tutaj również wystawy czasowe poświęcone Newtonowi oraz innym fotografom. Najnowsza zatytułowana „Pages from the glossies” skupia się na zdjęciach Helmuta zrobionych na zlecenie magazynów modowych przez okres 40 lat. Widzimy więc tutaj jego pracę dla takich magazynów, jak „Vogue”, „Elle” czy „Stern”. Newton był zatrudniany przez edytorów z największych światowych magazynów, którzy doceniali (i nie bali się!) jego odważnych wizji. Fotograf znany był bowiem z pokazywania piękna kobiecego, głównie nagiego, ciała.

To, co ciekawe, jego zdjęcia na wystawie pokazywane są jako powiększone kopie wersji oryginalnych. Widzimy więc pełne magazynowe story z oryginalnymi tytułami, czy numerami stron. Poznajemy dzięki temu cały kontekst prezentowanych historii, a nie same, pojedyncze zdjęcia.

Na wystawie dostępnych jest około 500 zdjęć! Mamy szansę poznać więc talent Newtona, jego inspiracje i zmieniający się przez lata kunszt. Jedyne, co się nie zmieniało, to jego miłość do kobiet i to, że do końca stanowiły jego obiekt artystycznych wizji.

Bilet na wystawę kosztuje 10 euro. W cenie jest również wejście na wystawę czasową.

 

Moda i już! Moda w PRL – 9.12.2015-17.04.2016

Krakowska wystawa w Muzeum Narodowym to totalny must dla wszystkich fanów mody i … historii Polski, dzięki której poznajemy przekrój strojów z lat 1945-1989. Wiadomo, PRL to ciekawy okres w historii naszego kraju. Sklepowe braki i szarość dnia codziennego, kobiety starały sobie zrekompensować strojem. Bo wiadomo – co by się nie działo – kobiety zawsze chcą dobrze wyglądać i dobrze się ubrać.

W 1958 powstała Moda Polska zarządzana najpierw przez Jadwigę Grabowską, później jej następców. To ona uczyła Warszawę ubierać się w stylu zachodnim. Czerpała z inspiracji z Paryża, po czym przerabiała je na kreacje Mody Polskiej, z której mogły korzystać Polki. Nie raz polscy projektanci tamtych czasów musieli się wykazać nie lada kreatywnością i przedsiębiorczością, aby chociażby zdobyć upragnione materiały. Jak widać, radzili sobie doskonale.

Jestem pewna, że prezentowane stroje okażą się niesamowitą inspiracją dla tworzących modę współcześnie. Ja już nie mogę się doczekać na wyjazd do Krakowa i zobaczenie wystawy na własne oczy. Na pewno warto!

Bilet normalny na wystawę kosztuje 15 pln.

 

Vogue 100. A century of style – 11.02.2016 – 22.05.2016

WOW! Na tę wystawę nie mogę doczekać się najbardziej! Brytyjski VOGUE to moja ulubiona edycja z całej rodziny tego kultowego magazynu. Mój pierwszy numer kupiłam w 2004 roku, a od tego czasu uzbierała się ich naprawdę niezła kolekcja. W 2016 roku brytyjski VOGUE świętuje swoje setne urodziny! Z tej okazji National Portrait Gallery w Londynie zorganizowało wystawę podsumowującą historię magazynu – „Vogue 100: Wiek Stylu”.

Wystawa będzie składała się z ponad 280 fotografii z archiwum wydawcy VOGUE, czyli Condé Nast, które ukazały się w magazynie w ostatnim stuleciu. Szykuje się prawdziwa gratka dla fanów magazynu, fanów mody i fotografii mody na całym świecie.

Bilety są już do kupienia na stronie muzeum, a bilet normalny kosztuje 17 funtów.

 

Volez, Voguez, Voyagez Grand Palais – 4.12.2016 – 21.02.2016

Wystawa w paryskim Grand Palais to hołd złożony domowi mody Louis Vuitton na przestrzeni XIX i XX wieku. Duża jej część to historia toreb podróżnych i klasycznych kufrów. To one rozpoczęły magiczną legendę Vuitton, która trwa do dzisiaj. W Paryżu po raz pierwszy w jednym miejscu zebrano klasyczne i historyczne eksponaty z archiwum domu mody. Widzimy kufry podróżne na ubrania, biżuterię, a nawet instrumenty muzyczne.

Wystawy w Grand Palais zawsze produkowane są z rozmachem. Już samo miejsce robi wrażenie. Zbudowane w 1900 roku na Wystawę Światową, często stanowi tło pokazów Chanel podczas tygodnia mody.

Ja jeszcze ciągle czekam z nadzieją, że wystawa zostanie przedłużona choć o kilka dni, gdyż będę w Paryżu dopiero pod koniec lutego …

Z informacji na stronie wystawy wynika, że bilety w sprzedaży online są na ten moment wykupione. Szczęścia trzeba szukać więc na miejscu w Paryżu 🙂 Na pewno warto!

 

Manus x Machina – 5.05.2016 – 14.08.2016

DressIrisVanHerpenFall2013poster

Wystawa w nowojorskim Muzeum MET skupia się na wpływie nowych technologii na modę. Zestawia ręcznie robione kostiumy haute couture z tymi wykonanymi przez roboty. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że efekt końcowy nie różni się od siebie? Że moda wyższa haute couture i ta masowa, zautomatyzowana, może finalnie prezentować się na tym samym poziomie? Ciekawie postawiona teza. Chciałabym zobaczyć wystawę, aby przekonać się do jakich wniosków doszli organizatorzy. Haute couture uważana do tej pory za tę lepszą modę, której poświęca się więcej czasu, uwagi i szczegółowości vs. Pret-a-porter – moda codzienna, zawsze o krok za tą wyższą.

Instytut mody w Metropolitan Museum of Art od lat prezentuje ciekawe wystawy. To tam pokazano po raz pierwszy wystawę Alexandra McQueen – Savage Beauty, PUNK – opowiadający o wpływie punku na modę czy tę poświęconą Pradzie i Schiaparelli w 2012. „Moda w czasie technologii” to na pewno kolejny hit. Jeśli planujecie wyjazd do Nowego Jorku w tym roku, zajrzyjcie do MET koniecznie.

Bilety w cenie 25 dolarów są już dostępne do kupienia na stronie MET.

 

Undressed: A Brief History of Underwear – 16.04.2016 – 12.03.2017 

Londyńskie muzeum Victorii i Alberta będzie gościć od kwietnia tego roku wystawę o historii … bielizny. Poznamy jej zmieniającą się przez lata rolę i wygląd. Poznamy projektantów bielizny, który mieli wpływ na jej ciągłą ewolucję. W końcu kiedyś nie było tylu opcji i takiej wygody, jaką mamy teraz 🙂

Zobaczymy zestawienie bielizny wygodnej ze stylową i to, w jaki sposób stała się ona częścią świata mody, a wręcz czasami traktowana jest jako jedyne i wystarczające ubranie. Wystarczy popatrzeć na niektóre z kreacji Lady Gagi, Britney Spears czy Madonny. Bielizna przez stulecia zmieniała swoje zastosowanie. Miała zakrywać, wspierać, tworzyć idealną talię, kokietować …. Na wystawie będziemy mogli zaobserwować właśnie tę ewolucję.

Undressed: A Brief History of Underwear to ponad 200 obiektów, fotografii, opakowań i wiele innych. Wydaje się, że jest szansa na ciekawą historię. I kolejny powód do odwiedzenia Londynu w tym roku 🙂

Bilety na wystawę nie są jeszcze dostępne.

Share it!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Posted by Posted by Gismanka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *