IMG_4035

Wrocław

Winter is coming …

18 Gru , 2015  

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. A ten zimowy przedświąteczny czas to mój ulubiony w całym roku. Startują wtedy bowiem wszystkie świąteczne jarmarki, czyli z niemieckiego weihnachtsmarkt. Grzane wino, owoce w czekoladzie, światełka, piosenki świąteczne. Wszystko to tworzy niesamowity klimat oczekiwania na Święta. Jest po prostu magicznie.

Mieszkam we Wrocławiu, z czego bardzo się cieszę w ogóle, ale w tym świątecznym czasie w kontekście jarmarku, jest to jeszcze wygodniejsze. Uważam bowiem, że ten w stolicy Dolnego Śląska jest najpiękniejszy! Może to takie moje wrocławskie spojrzenie (proszę wybaczcie 🙂 ), ale chyba każdy, kto miał okazję odwiedzić Wrocław w grudniu, zrozumie mój punkt widzenia.

Jarmark wrocławski w Polsce jest najpiękniejszy, ale warto wybrać się także trochę dalej na zachód, aby zobaczyć jak to robią nasi zachodni sąsiedzi. Co roku Berlin, czy Drezno odwiedzane są przez tysiące turystów chętnych przeżycia tego przedświątecznego czasu na jeszcze wyższym poziomie. W samym Berlinie co roku odbywają się dziesiątki z nich!

Dzisiaj dzielę się z Wami atrakcjami, które mogę Was spotkać na jarmarkach bożonarodzeniowych w 3 moich ulubionych, jarmarkowych miastach: w Berlinie, Wiedniu i oczywiście we Wrocławiu.

Do świąt zostało jeszcze kilka dni – korzystajcie, póki możecie. Ja jutro wyruszam do stolicy Niemiec. Spodziewajcie się więc wielu zdjęć na Instagramie 🙂

Berlin

Do tej pory większego jarmarkowego wydarzenia, jak ten w Berlinie, nie miałam jeszcze okazji zobaczyć. Pierwsze co przychodzi na myśl, to przepych. W samym centrum Berlina w jednym czasie organizowane są dziesiątki takich bożonarodzeniowych centrów. Są większe, bądź mniejsze, ale zawsze pięknie przygotowane i czymś się wyróżniające. Na pewno plusem jarmarków niemieckich jest czas ich trwania. Najczęściej są otwarte do końca grudnia, a czasami nawet i do początku  stycznia. Do Berlina można więc się wybrać jeszcze teraz, bądź później w przerwie świąteczno – noworocznej.

Jeden z moich ulubionych jarmarków znajduje się na Potzdamer Platz. Na placu obok Sony Center (w którym zawsze możemy liczyć na piękną iluminację) pojawiają się stoiska z kiełbaską, grzanym winem. Co roku jest tu także budowana … zjeżdżalnia saneczkowa! Po obżarstwie można więc spalić trochę kalorii w ruchu.

Spacerując po mieście co chwila trafiamy na kolejne jarmarki. Drugi z moich ulubionych to ten na Alexander Platz. Tam po grzańcu i kolejnych przekąskach, możemy pojeździć na łyżwach! A następnie wybrać się na małe zakupy do okolicznych sklepów, tj. Primark, który odwiedzam za każdym razem podczas wizyty w Berlinie.

Polecam również podróż na Jarmark Bożonarodzeniowy w Pałacu Charlottenburg. Znajdziemy tam nieco spokojniejszą atmosferę, piękny widok na pałac oraz wiele stoisk z rękodziełem.

Tak naprawdę jeśli chodzi o Berlin to mogłabym tutaj wymieniać i wymieniać. Opcje wydają się nie mieć końca. Najważniejsze to przyjechać i dać się ponieść atmosferze.

Wrocław

Jak wspominałam na początku dzisiejszego posta, jarmark we Wrocławiu należy do moich ulubionych. I to nie tylko ze względu na moje pochodzenia 🙂  Mam po prostu wrażenie, że jarmark we Wrocławiu ma w sobie pewien klimat, czar. Z roku na rok pojawia się coraz więcej stoisk sprzedających grzane wino (grzaniec wrocławski z rumem – musicie spróbować!), owoce w czekoladzie, czy mój ulubiony węgierski przysmak: kurtasz kołacz.

Poza tradycyjnymi stanowiskami znajdziecie tutaj miejsce stworzone specjalnie dla dzieci – kolejkę, karuzelę i samochodziki. Tegorocznym hitem jest śnieżna kula, w której po wejściu, mamy okazję porzucać się śnieżkami 🙂 Miła odmiana od obecnej 10-stopniowej temperatury w stolicy Dolnego Śląska. Jest to frajda nie tylko dla dzieci. W tym roku w kuli odbyły się nawet jedne zaręczyny!

Na wrocławskim rynku organizowane są także różne wydarzenia towarzyszące jarmarkowi, jak Zimowa Parada, Mikołajkowy Koncert czy Koncert Kolęd. Wszystkie te dodatkowe imprezy pozwalają jeszcze lepiej poczuć klimat świąt.

Wrocławski jarmark to także idealne miejsce na świąteczne zakupy. Znajduje się tu wiele stanowisk sprzedających świece, bombki, czapki, torby i wiele więcej ręcznych wyrobów.

W tym roku jarmark we Wrocławiu odbywa się już po raz ósmy. A jego oryginalność i wyróżnianie się na tle innych widzę ewidentnie nie tylko ja 🙂 W tym roku portal Huffington wybrał jarmark wrocławski do grona 12 najpiękniejszych w Europie! Zapraszam do Wrocławia!

 

 

Wiedeń

Stolica Austrii to kolejny ciekawy punk na jarmarkowej mapie Europy. Miałam okazje odwiedzić go kilka lat temu i podobnie jak w przypadku Berlina, byłam pod ogromnym wrażeniem rozmachu całego wydarzenia. Centra jarmarkowe są bowiem rozmieszczone w wielu punktach miasta, co dodaje miastu niezwykłego uroku.

Jeśli nie byliście jeszcze nigdy we Wiedniu, grudzień jest idealnym momentem, żeby miasto odkryć i się w nim zakochać.

Jarmarków jest tyle, że trzeba umieć wybrać. Na pewno warto zacząć od tego głównego na placu koło Ratusza. Znajdziecie tam tradycyjne grzane wino, kasztany oraz ponad sto stoisk ze słodyczami, rękodziełem, czy pięknymi bombkami.

Kolejnym punktem, którego nie możecie przegapić, to jarmark przy pałacu Belvedere. To miejsce jest piękne, gdyż już samo wrażenie robi ogromny barokowy pałacu, a światełka tylko podkreślają magię tego miejsca. Jeśli podróżujecie z dziećmi, znajdziecie tutaj także wiele atrakcji dedykowanych właśnie nim.

Moim chyba ulubionym miejscem w Wiedniu była wioska bożonarodzeniowa na placu Maria-Theresien-Platz. Tradycyjnie napijemy się tam wina, kupimy prezenty i zjemy pyszny keks. To, co wyróżnia ten jarmarkowy punkt na mapie Wiednia to kolędowanie. Ja miałam okazję trafić akurat na koncert zespołu gospel. Wszystko to tworzy naprawdę super klimat.

 

 

 

Share it!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Posted by Posted by Gismanka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *