PicMonkey Collage

Na ekranie,Rozrywka,Wrocław

TOP 5 Z NOWYCH HORYZONTÓW – CO WARTO OBEJRZEĆ TEJ ZIMY?

7 Gru , 2015  

Nowe Horyzonty to stały punkt mojego rocznego kalendarza. Najnowsze filmy z całego świata, zwycięzcy z Cannes, spotkania z twórcami, przeglądy twórczości no i nocne szaleństwo 🙂 Wszystko to jest częścią niesamowitego klimatu, który przyciąga mnie od wielu lat. Dodatkowo ta impreza ma miejsce w moim rodzinnym Wrocławiu. Nic tylko korzystać. I tak tez robią od 2007 roku. Ten rok nie był inny. Wśród wielu propozycji znalazły się takie, które przypadły mi do gustu mniej lub bardziej. Dzisiaj chce się z Wami podzielić kilkoma tytułami, na które warto wybrać się do kina lub obejrzeć na DVD podczas tych coraz zimniejszych wieczorów. Miłego oglądania!

1. Lobster

7689011.3

„Lobster” Yorgosa Lanthimosa (nagrodzony przez Jury tegorocznego festiwalu w Cannes) musiał być hitem. Po pierwsze jego twórcą jest grecki reżyser znany z „Kła” czy „Alp”. Po drugie gra w nim plejada znakomitych aktorów: Colin Farrell, Rachel Weisz i Lea Seydoux. Po trzecie sam temat. Lobster jest pierwszym dziełem Lanthimosa zrealizowanym w języku angielskim i podobnie jak jego poprzednie dzielą, od razu odniósł sukces. Film opowiada historii społeczeństwa, w którym samotni ludzie są aresztowani i przewożeni do specjalnego hotelu, w którym mają kilka tygodni na sparowanie się. Jeśli im się to nie uda zostają przemienieni w zwierzęta. Jeśli ktoś nie chce brać udział w grze na tych zasadach, może jeszcze dołączyć do samotników żyjących na dziko w lesie. Tam już są zupełnie inne zasady gry. Niesamowicie ciekawa historia, zmuszająca do myślenia. Polecam szczególnie dla osób szukających w kinie czegoś innego, dziwnego no i oczywiście dla singli 🙂
Premiera: prawdopodobnie 26 luty 2016

2. Zupełnie Nowy Testament

7711861.3

Bóg żyje na ziemi, mieszka w Brukseli i bardzo bawi go igranie z ludzkim życiem. Tak po krotce można by streścić tą belgijską czarną komedię. Jaco Van Dormael (twórca takich filmów, jak „Ósmy dzień”, czy „Mr. Nobody”) zabiera nas po raz kolejny do surrealistycznego świata, w którym Bóg, jego zona i córka żyją zamknięci w mieszkaniu w stolicy Belgii bez specjalnego pomysłu i celu. Bóg oczywiście pracuje, albo bardziej psoci. Jedno jest pewne – film ten da nam odpowiedz na pytanie, dlaczego upadająca kromka chleby z dżemem zawsze upadnie dżemem do ziemi, a stojąc w kolejce do kasy kolejka obok zawsze przesuwa się szybciej. Mamy tutaj i młodą córkę Boga, która postanawia przeciwstawić się działaniom ojca i pójście w ślady brata (JC!). W końcu co za problem zebrać kilku apostołów i napisać nowy testament! Świat musi stać się od razu lepszy. W roli jednego z nich m.in. Catherine Deneuve. Film odniósł wielki sukces w tym roku w Cannes i nie dziwię się temu zupełnie. Jest to świetna komedia i wspaniale opowiedziana historia. Polecam!
Premiera: 1 stycznia 2016

3. Wataha

7683409.3

To przebój i niekwestionowana perełka nowohoryzontowego festiwalu. Film o ludziach kochających filmy. Dodatkowo zamkniętych w mieszkaniu na nowojorskiej Lower East Side przez 14 lat przez swojego ojca – peruwiańskiego imigranta Oscara Angulo. Brzmi idealnie czyż nie? Kto z nas – kinomaniaków – nie chciałby być wychowywany na filmach, które można by oglądać non stop? Chłopcy całą wiedzę o świecie czerpią z filmów, teksty wielu klasyków znają na pamięć, a ich tworzone własnoręcznie kostiumy i rekwizyty naprawdę robią wrażenie. Filmy oglądane wspólnie na małym TV są ich jedynym oknem na świat. Wszystko zmienia się, kiedy jeden z braci postanawia wyjść z mieszkania i wybrać się na spacer po okolicy. Czy cała wataha pójdzie w jego ślady? Reżyser filmu nagrodzonego na festiwalu Sundance – Crystal Moselle – pokazuje nam piękną i niezwykle przejmującą historię świata zamkniętego, pełnego filmów i jego zderzenia ze światem prawdziwym, tym, który mamy na co dzień. Jest to chyba najlepszy dokument, jaki widziałam w tym roku. Polecam serdecznie wszystkim fanom kina i Tarantino 🙂 Ale nie tylko.

Premiera: film pojawi się na DVD w UK 28 grudnia 2015. Mam nadzieję, że wkrótce będzie dostępny i u nas!

4. Amy

7695702.3

Dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse miał premierę film „Amy” Asifa Kapadii – stworzony z nieznanych dotąd materiałów dokument o słynnej piosenkarce. Film pokazuje bardzo intymny portret piosenkarki, który został stworzony dzięki dotarciu reżysera do jej przyjaciół, rodziny oraz oryginalnych materiałów nagrywanych przez okres kariery Amy. Mamy więc okazję zobaczyć Amy, jak nigdy dotąd. Prawdziwą, szczęśliwą, ale także pogrążoną w żalu, cierpiącą. Ogromnie utalentowaną osobą, bardzo wrażliwą i szukającą miłości oraz akceptacji. Wszyscy wiemy, jak jej historia się skończyła, jednak Amy to nie tylko jej głos i tragiczny koniec. To również piękna postać, która tak bardzo walczyła o miłość, która nie była jej dana. Film startuje do przyszłorocznych Oskarów w kategorii dokument. Polecam dla fanów Amy, fanów muzyki i po prostu fanów ciekawych historii!
Premiera: film miał swoją premierę w wakacje, jednak dla tych, którzy go jeszcze nie widzieli, premiera DVD odbyła się w Polsce 10 grudnia

5. Syn Szawła

7703783.3

Wydarzeniem festiwalu były pokazy debiutanckiego filmu „Syn Szawła” Węgra Laszlo Nemesa, laureata tegorocznego Grand Prix w Cannes. Film to opowieść o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu w obozie w Auschwitz-Birkenau. Podobnie jak główny bohater, trafiamy do środka piekła. Towarzyszymy mu w jego „pracy”, próbie przebycia w obozie i chęci zorganizowania pogrzebu. Wstrząsający – wydaje się mało wyraźnym opisem tego filmy. Nie przypominam sobie fabularnego, tak szczegółowo ukazującego filmu o życiu w obozie. Wstrząsający, ale świetnie zagrany, dobrze pokazany obraz. Idźcie, przygotowując się na odpowiedni nastrój. Naprawdę warto.
Premiera: 22 stycznie 2016

Share it!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Posted by Posted by Gismanka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *